II Dolnośląska Otwarta Konferencja Szkoleniowa o opiece nad dziećmi 

OPIEKUNOWIE – DZIECI – RODZICE I ICH WSPÓLNY JĘZYK

Pod takim hasłem w dniu 28 września 2024 roku odbywała się tegoroczna, już II Dolnośląska Otwarta Konferencja Szkoleniowa o opiece nad dziećmi 

To było piękne i ważne wydarzenie dla opiekunów dzieci do lat 3. W Konferencji wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących różne środowiska i wiele regionów Polski odległych od Wrocławia.                                                                                                                                                     Swoją obecnością zaszczycił nas Wiceprezydent Wrocławia pan Ryszard Kessler. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił wagę spotkania i tematyki obrad wskazując, że  opiekunki dziecięce wykonują bardzo ważną pracę przygotowując maluszki do samodzielnego funkcjonowania na dalszych etapach edukacji.                                                                                                                                                                                                        Ogromne podziękowania za objęcie Konferencji Patronatem Honorowym składamy panu Markowi Długozimie – Burmistrzowi Miasta i Gminy Trzebnica.                                                                                                                                                                                                                                Piękny list z gratulacjami i podziękowaniami za podjęcie tak ważnej społecznej tematyki, który został odczytany na forum Konferencji, otrzymaliśmy od pana Jacka Sutryka – Prezydenta Wrocławia

Niewątpliwie największą wartością były warsztaty zabaw rozwijających dla dzieci oraz wykłady poświęcone różnym formom – „językom” komunikowania się dorosłych z dziećmi do lat 3 i komunikowania się dorosłych z dorosłymi w sprawach wspólnych dzieci podopiecznych.

Pani Matylda Zachara – psycholog Wrocławskiego Zespołu Żłobków przekonywała, że emocje osób dorosłych prezentowane przez nie w kontaktach z dziećmi odgrywają kluczową rolę w komunikowaniu się z dziećmi i podkreślała wagę języka emocji w wychowaniu maluszków.

Pani Anna Krause – specjalistka prawa oświatowego mówiła o tym, jak ważną rolę w komunikowaniu się z rodzicami dzieci podopiecznych odgrywają właściwie sformułowane regulaminy i procedury obowiązujące w placówkach opieki nad dziećmi. Zaznaczyła, że im prostrzy język tych dokumentów – tym łatwiej jest rodzicom zrozumieć zasady funkcjonowania placówki i dostosować się do nich oraz zaufać profesjonalizmowi opiekunów i pomóc dzieciom w przejściu przez proces adaptacji.

Pani Joanna Tarnowska – Dyrektor Wrocławskiego Zespołu Żłobków podzieliła się z uczestnikami Konferencji przykładami dobrych praktyk w zakresie komunikowania się pracowników WZŻ z rodzicami dzieci podopiecznych, opowiedziała o tym, jakie formy i sposoby prowadzenia rozmów z rodzicami i przekazywania im różnych informacji sprawdzają się w WZŻ i co pomaga pracownikom w skutecznym komunikowaniu się w sprawach dzieci.

Świetnym uzupełnieniem tych wystąpień była opowieść Karoliny Chipały-Dobosz o roli języka muzyki w pracy z najmłodszymi dziećmi połączona z mini-warsztatem, w czasie którego mogliśmy doświadczyć wspaniałych skutków wpływu muzyki klasycznej na naszą aktywność ruchową. Karolina Chlipała-Dobosz, mama Tosi, skrzypaczka i założycielka Baby Loves Music pokazała jak w prosty sposób wykorzystać język muzyki zarówno do aktywizowania jak i do wyciszania dzieci i jak nauczyć je kochania muzyki klasycznej.

Cenną lekcję obcowania z językiem angielskim, który nie musi być wcale językiem obcym dla nas, dał nam pan Mikołaj Janiak przedstawiciel Fundacji oferującej Program Powszechnej Edukacji Dwujęzycznej Bilingual Future. Mikołaj opowiedział o tym, że dwujęzyczność to nowy standard w edukacji, który możemy realizować już w pracy z najmłodszymi dziećmi. Opowiadał o tym, że dzieci objęte Programem wychowywane są w dwujęzyczności zamierzonej – równolegle poznają język lokalny i język globalny, czyli angielski. Przyswajają oba języki w sposób naturalny, na tych samych zasadach, a więc w czasie codziennych zabaw i aktywności – bezpośrednio z kontekstu.

Wspaniałe warsztaty zabaw, które można prowadzić z dziećmi poprowadziły:

  • Dobrosława Horbacz PALUSZKOWE ROZŚPIEWANKI
  • Monika Okoń i Magda Żubrowska START W EDUKACJE – ŻŁOBKOWE INSPIRACJE

Współorganizatorkami II DOKS o opiece nad dziećmi w 2024 r. były: Iwona Zarębska IZ PSUH Dobrosława Horbacz Paluszkowe Rozśpiewanki, Teresa Malik Fundacja Myślę, Czuję, Jestem.

Partnerami Konferencji byli: Joanna Tarnowska – Wrocławski Zespół Żłobków, Mikołaj Janiak – Fundacja Bilingual Future, Karolina Chlipała-Dobosz – skrzypaczka i założycielka Baby Loves Music, Monika Okoń i Magda Żubrowska – START W EDUKACJE – ŻŁOBKOWE INSPIRACJE, Anna Krause – specjalistka prawa oświatowego

Spotkanie prowadziła Iwona Zarębska – pomysłodawczyni i twórczyni programu Konferencji.

Całe wydarzenie przepięknie  sfotografowała i sfilmowała wrocławska fotografka Katarzyna Kowaliszyn.

Wszystkich wspaniale przyjął i ugościł IBIS STYLES HOTEL WROCŁAW

Dziękujemy Wszystkim Gościom i Uczestnikom Konferencji za udział w wydarzeniu, a Prelegentom za cenny wkład w wiedzę i umiejętności Opiekunek i Rodziców dzieci do lat 3.

Kolejna edycja Konferencji już za niecały rok – Zapraszamy już dziś na ostatnią sobotę września 2025 do Wrocławia.                                         Gwarantujemy, że będzie jeszcze ciekawiej. Do zobaczenia 🙂       

 

Nasza galeria zdjęć
Mother and baby daughter giving high fives

Mapsz pytania?

Zapraszam do kontaktu